Międzynarodowy Festiwal Tańca
VIII Lądeckie Lato Baletowe
Lądek Zdrój 2006
W ramach Festiwalu odbyły się następujące imprezy festiwalowe:
Grek Zorba Lorci Massine do muzyki Mikisa Theodorakisa – przedstawienie baletowe w wykonaniu Baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki z Poznania. Artyści którzy występują na scenach całego świata zawitali także do Lądka Zdroju, gdzie zostali owacyjnie przyjęci przez bardzo licznie przybyłą publiczność festiwalową, około 1500 osób.
Gala Baletowa – w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego z Poznania oraz gościnnie tancerzy Teatru Wielkiego Opery Narodowej z Warszawy, zaprezentowane zostały fragmenty słynnych przedstawień baletowych, jak np. „Jezioro Łabędzie”, „Śpiąca Królewna” „Dziadek do orzechów” „Medea”; nie zabrakło też fragmentów ze słynnych przedstawień, jak ”Don Kichot” czy „Carmen”. Wieczór obejrzało ok. 1500 widzów.
Edukacja kulturalna z dziecięcymi i młodzieżowymi grupami tanecznymi z Lądka Zdroju, Ołdrzychowic, Stronia Śląskiego, Kłodzka i innych miast Kotliny Kłodzkiej oraz grupami zgłoszonymi z całej Polski.
Przygody Sindbada Żeglarza
Do programu tegorocznego festiwalu zaproponowano „Przygody Sindbaba Żeglarza”. Na scenie połączono taniec i słowo a razem z dziećmi wystąpili znani aktorzy scen krakowskich. Sztukę obejrzało około 1500 widzów.
Koncert Dzieci Dzieciom.
Na lądeckiej scenie dzieci i młodzież zaprezentowała układy choreograficzne, przygotowane podczas warsztatów tanecznych. Na scenie wystąpiły dzieci zarówno z Lądka Zdroju Kłodzka, Stronia Śląskiego, Krakowa i grupy z Polski. W koncercie wystąpiło około 100 osób, a publiczności w tym dniu zgromadziło się ok. 1500 osób, starszych, młodych i najmłodszych.
Epitafium dla Ikara. Wprowadzona w tym roku nowa forma dostarczania przeżyć artystycznych, rozwijania wrażliwości artystycznej: Studio Obrazu Teatralnego „MimArt” z Warszawy w liczbie 11 osób zaprezentowało swój najnowszy spektakl inspirowany malarstwem Bruegela, pod tytułem „Epitafium dla Ikara”. Spektakl dzięki przychylności księdza proboszcza Marka Połochajło miał miejsce w XVIII-wiecznym zabytkowym Kościele Parafialnym w Lądku Zdroju. W kościele zgromadziła się publiczności, około 300 osób, która zgotowała zespołowi owacyjne przyjęcie.
Parada taneczna ulicami Lądka Zdroju.
Po raz drugi w historii Lądka Zdroju przeszła Parada Tańca. Parada symbolicznie otworzyła część Międzynarodową Festiwalu. Ulicami Lądka przemierzały barwne postacie tancerzy. Oryginalnością strojów oraz makijaży wyróżniał się zespół pantominy MimArt. Pośród uczestników parady znajdowały się także duże grupy tańczących dzieci, które wcześniej brały udział w warsztatach oraz koncercie Dzieci-Dzieciom. Gdy cały barwny pochód dotarł do Ratusza, burmistrz Lądka Zdroju uroczyście wręczył artystom symboliczny klucz do miasta i od tego momentu miastem zawładnął już taniec. Ulicami miasta przeszło i obserwowało przemarsz ok. 4000 osób.
Wieczorem na scenie Amfiteatru wystąpił specjalnie zaproszony z USA, Contempra Dance Theatre zespołu tańca współczesnego z Pensylwanii, który zaprezentował znakomite pokazy do choreografii Gail Vartanian. Publiczność festiwalowa miała wspaniałą okazję spotkać się z pokazami na światowym poziomie. O dużym zainteresowaniu przedstawieniem świadczyła ilość przybyłych na występ osób, których było około 2000.
Wieczór Tańca Różnych Kultur.
Podczas tego koncertu przedstawiciele różnych krajów jak im polscy tancerze specjalizujący się w pokazach tanecznych przybliżali widzom dany kraj i jego kulturę tańca. Pokazy obejrzało ok. 2000 osób.
Gośćmi Dyrektora Sławomira Pietrasa –był Amerykański Tap dance – Keane Sense of Rhythm
W Kino-Teatrze odbyło się spotkanie z tańcem stepowym w formie otwartej lekcji zespołu Keane Sense of Rhythm. Widownia przyjęła występy radośnie a wykonawcy zaprosili kilkanaście osób z publiczności do nauki stepowania. W sumie pokazy obejrzało ok. 200 osób.
Amerykański Tap Dance – występ zespołów z USA
Podczas dwuczęściowego wieczoru na scenie Amfiteatru został zaprezentowany prawdziwy pokaz Tap dance dzięki występom dwóch grup młodzieży ze Stanów Zjednoczonych. Wszystkich Amerykanów przybyłych na festiwal było 62 osoby.
Wieczór filmów tańca – Kino Tańca
Wieczorem tego dnia w lądeckim Kino-Teatrze zostały zaprezentowane dwa filmy o tematyce związanej z tańcem: „Ostatni taniec” w reżyserii Lisy Niemi oraz „Tango” w reżyserii Carlosa Saury. Publiczność i goście zgromadzeni na sali obejrzeli je z dużym zainteresowanie, nikogo nie odstraszyła późna godzina projekcji. Filmy obejrzało około 50 osób.
Taniec Gwiazd – otwarte, taneczno-choreograficzne próby parkietowe grup warsztatowych. Spotkania te były otwarte dla wszystkich chętnych, odbywały się w kawiarniach i restauracjach Lądka Zdroju. Doskonale bawili się zarówno uczestnicy festiwalu, tancerze, jak też mieszkańcy Lądka Zdroju.
Sztuka Pantomimy – seminarium na temat teatru pantomimy. Na seminarium obok przedstawicieli polskiego środowiska baletowego, gości z USA oraz uczestników warsztatów tanecznych obecni byli również mieszkańcy Lądka Zdroju, w sumie około 200 osób.
Wieczór i Szkolenie Młodych Choreografów. Uczestnictwo w „Wieczorze młodych choreografów pozwoliło adeptom choreografii zaprezentować. na scenie własne osiągnięcia, m.in. przed doborowym gronem autorytetów z dziedziny tańca. Pokazy obejrzało w sumie ok. 2000 widzów.
Koncert finałowy Festiwalu
Na scenie Amfiteatru odbyły się 33 pokazy. W koncercie udział wzięło ponad 200 osób, a widzów zgromadziło się około 2000 osób.