Dziękujemy uczniom i opiekunom ze szkół specjalnych biorących udział w II zgrupowaniu za uczestnictwo w projekcie pn. "...w kręgu tańca...2017" dofinansowanym ze środków PFRON, zrealizowanym w dniach 23 X – 27 X 2017 r. Dziękujemy zwłaszcza uczestnikom za entuzjazm, jaki udzielił się również nam, organizatorom. Dziękujemy artystom prowadzącym codzienne warsztaty z 4 technik tańca oraz "Wieczorne spotkanie integracyjne" za cierpliwość i poświęcenie w pracy z młodymi niepełnosprawnymi uczestnikami, dziećmi i młodzieżą, a także za przydatne wskazówki skierowane do ich opiekunów, którzy razem z podopiecznymi brali aktywny udział w pięciodniowym zgrupowaniu. Podziękowania składamy również Ośrodkowi Charytatywno – Szkoleniowemu Caritas im. Bł. Abpa. A. J. Nowowiejskiego w Popowie-Letnisko za miłe ugoszczenie, oraz przewoźnikowi, dzięki któremu wszyscy bezpiecznie dojechali do miejsca realizacji II zgrupowania projektu "...w kręgu tańca...2017".
ARTBALE Stowarzyszenie, organizator projektu pod nazwą "...w kręgu tańca...2017" otrzymał podziękowania od uczestników II zgrupowania:
od Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Działoszynie, od Zespołu Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach, od Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu.
Kolejne, drugie zgrupowanie projektu dr Bożeny W. Jakubczak dofinansowanego przez PFRON pod nazwą: „…w kręgu tańca...2017” odbyło się w dniach 23 X – 27 X 2017 roku i gościło uczestników – uczniów, wraz z opiekunkami, z czterech szkół specjalnych: z Działoszyna (woj. łódzkie), Legionowa (woj. mazowieckie), Waganowic (woj. małopolskie) i Torunia (woj. kujawsko-pomorskie). Miejscem realizacji zgrupowania był Ośrodek Charytatywno – Szkoleniowy Caritas im. Bł. Abpa. A. J. Nowowiejskiego w Popowie-Letnisko. Składamy podziękowania za miłą atmosferę.
Seminaria warsztatowe pod nazwą „Improwizacje taneczne i tańce polskie” oraz pod nazwą „Polonez - polski taniec narodowy" w drugim zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2017” przeprowadziła Ewa Budny Orłowska, tancerka, pedagog, choreograf, solistka Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Seminaria warsztatowe pod nazwą „Tańce w kręgu” w drugim zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2017” przeprowadziła dr Bożena W. Jakubczak, pedagog specjalny, animator kultury, absolwentka Wydziału Rewalidacji Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Seminaria warsztatowe pod nazwą „Flamenco/Latino” w drugim zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2017” przeprowadziła Anna Mendak-Czekaj, tancerka flamenco i tańców orientalnych, z wykształcenia psycholog.
Poza zajęciami ruchowymi zrealizowane były dwa tematyczne spotkania teoretyczne.
Jednym z nich było spotkanie nt. wzmacniania postaw samodzielności w środowiskach rówieśniczych prowadzone przez psycholog Annę Mendak-Czekaj.
Kolejnym były konsultacje indywidualne z autorem programu dr. Bożeną Jakubczak z omówieniem wybranych zagadnień wprowadzania programu kształtowania postaw.
Każdy z czterech dni zgrupowania, od poniedziałku do czwartku zakończyły Wieczorne spotkanie integracyjne z prowadzeniem przy muzyce. Brały w nich udział wszystkie uczestniczące w zgrupowaniu grupy uczniów wraz z opiekunkami, i wszyscy prowadzący zajęcia.
Ostatni, piąty dzień zgrupowania uwieńczyły pokazy tańców, będące wynikiem całego tygodnia zajęć pod kierunkiem prowadzących te zajęcia.
Każda grupa otrzymała podziękowanie (dyplom) za uczestnictwo w projekcie podpisany przez wszystkich prowadzących seminaria na drugim zgrupowaniu.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją uczestniczącej w zgrupowaniu projekcie Zespołu Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach (relacja).
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ul. Grota Roweckiego 2, 98-355 Działoszyn (woj. łódzkie)
Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych, ul. Jagiellońska 69, 05-120 Legionowo (woj. mazowieckie)
Zespół Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach, Waganowice 19, 32-090 Słomniki (woj. małopolskie)
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Toruniu, ul. Żwirki i Wigury 15 i 21 (woj. kujawsko-pomorskie)
Tancerka flamenco, z wykształcenia psycholog. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku dwunastu lat w zespole tańca nowoczesnego wrocławskiej szkoły tańca „Jast”. Pierwsze kroki flamenco stawiała w szkole „Alejandra” Grażyny Adamczyk. Pod jej skrzydłami zaczęła też koncertować wraz z zespołami „Ritmo Flamenco” oraz „Manos y Tacones”. Przez ostatnie 20 lat pracy uczestniczyła w licznych kursach prowadzonych w Polsce i w Hiszpanii ale przede wszystkim pracując indywidualnie oraz pobierając lekcje u cenionych artystów. Przez ponad 10 lat była czołową tancerką znanych polskich grup „Danza del Fuego” i „Rumbero Flamenco”. Współpracowała także z zespołami „Tortillas de Patatas”, „Sueńo Andaluz”, „Viva Flamenco!”. Od ostatnich kilku lat występuje wraz z grupami „ Los Bomberos” i „Tanto Flamenco”. Później, uczestnicząc w wielu kursach i warsztatach, pobierając lekcje u najbardziej cenionych tancerzy i pedagogów świata flamenco, ale przede wszystkim intensywnie pracując indywidualnie, rozwinęła swoją fascynację tymi dwoma technikami. Od kilkunastu lat pracuje scenicznie jako „Samira” – ma na koncie niezliczoną ilość występów. Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych tancerek oraz instruktorek flamenco w Polsce. Prowadzi kursy i warsztaty w wielu najlepszych szkołach tańca na terenie całej Polski oraz w trakcie znamienitych festiwali tańca, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Tańca Współczesnego Ewy Wycichowskiej „Dancing Poznań”, Międzynarodowym Festiwalu Tańca Jazzowego w Kielcach, podczas Lądeckiego Lata Baletowego, Festiwalu Nova Orient w Katowicach, na Międzynarodowym Kursie Gitarowym w Krzyżowej, podczas Łódzkiego Festiwalu Flamenco oraz na Międzynarodowym Festiwalu Tańca „Dance Yourself” w Świnoujściu.
Obecnie oprócz działalności scenicznej prowadzi kursy tańca orientalnego i flamenco we Wrocławiu oraz warsztaty w całej Polsce.
W drugim zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2017” poprowadzi „Flamenco/Latino”.
Pedagog specjalny, animator kultury. Absolwentka Wydziału Rewalidacji Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, obroniona praca doktorska z zakresu kształtowania postaw pod kierunkiem naukowym prof. dr hab. Aleksandra Hulka.
Wieloletni pracownik oświaty i projektów realizowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest autorką wielu prac naukowo-badawczych i programów szkoleniowych oraz unikalnych metod pracy z osobami niepełnosprawnymi. Posiada uprawnienia menadżera i instruktora tańców w kręgu. Od 1992 roku zajmuje się organizacją kursów i szkoleń doskonalenia zawodowego. W ciągu ostatnich lat realizowała dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych własne projekty poświęcone dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. Projekty z cyklu „W kręgu tańca” dedykowane bezpośrednio niepełnosprawnym uczniom szkół specjalnych z całej Polski wraz z nauczycielami, opiekunami wykorzystywały między innymi tańce w kręgu. Wielokrotnie powtarzane projekty „Terpsychora do szkół” skierowane dla pedagogów specjalnych, wychowawców przedszkoli, klas integracyjnych, osób pracujących w placówkach kształcenia specjalnego, wolontariuszy - studentów pedagogiki specjalnej i innych specjalności, metodyków pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, z całej Polski.
Jest również autorką wielu wydarzeń kulturalnych i integracyjnych. Współtworzyła i współorganizowała dwanaście edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Lądeckie Lato Baletowe w Lądku Zdroju, była autorką projektów takich jak Europejska Era Tańca, Warszawski Wieczór Choreograficzny, czy Szalone Dni Tańca. Prowadziła w wielu projektakch zajęcia z tańców w kręgu z osobami niepełnosprawnymi oraz z seniorami.
W drugim zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2017” poprowadzi „Tańce w kręgu”.
Tancerka, pedagog, choreograf. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie, gdzie już jako uczennica występowała na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w spektaklach: „Dziadek do Orzechów”, „Śpiąca Królewna”, „Trzej Muszkieterowie” czy w spektaklu dla dzieci „Pan Marimba” (ponad 100 przedstawień!). Kończąc szkołę z wyróżnieniem zdecydowała się na rozpoczęcie pracy w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego, gdzie wkrótce została solistką baletu. Z zespołem koncertuje w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Chorwacji, Danii, Holandii, na Ukrainie czy Litwie).
Pracę z dziećmi rozpoczęła w 2008 roku, pierwsze doświadczenia zdobywała w przedszkolach „Echa Leśne”, „Eukindergarten”, „Magic Fish”, Międzynarodowej Szkole Podstawowej czy w Ognisku dla dzieci „Stara Prochownia” w Warszawie. Była także instruktorką w szkole tańca „Kabaty Dance Studio”, Domu Kultury „Stokłosy” i Domu Kultury „Centrum” także w Warszawie. Od 2010 roku współpracuje z przedszkolem miejskim nr 12 im. Króla Maciusia w Legionowie a od 2015 również z przedszkolem nr 2. Od 2011 roku prowadzi autorskie zajęcia w Legionowie jako Pani Baletka.
Jest obecnie solistką Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tancerz i pedagog baletu Ewa Budny-Orłowska brała udział w wielu spektaklach w Operetce Warszawskiej, w tym „Wesoła Wdówka”, „Księżniczka Czardasza”, w Operze Narodowej - „Turandot”, a także na Festiwalu Singera. Brała też udział jako tancerka w spektaklu Teatru Roma, „Upiór w Operze”.
Jako tancerka, Ewa Budny-Orłowska brała udział w projekcie "Rock loves Chopin", ma na swoim koncie występy w Meksyku, Chinach, Słowacji, Rosji i Polsce.
W ubiegłorocznym projekcie „W kręgu tańca 2016” prowadziła zajęcia z improwizacji tanecznych.
W projekcie „Poloneza czas zacząć...” brała udział od samego początku współpracując przy jego przygotowaniu. Obok prowadzenia dwóch spektakli edukacyjnycj w Sali Widowiskowej Legionowskiego Ratusza, brała udział w spotkaniach w klasach legionowskich szkół podstawowych, uczestniczących w projekcie, jako uzupełnienie spektakli.
W drugim zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2017” poprowadzi „Improwizacje taneczne i tańce polskie” oraz "Polonez polski taniec narodowy".