Drugie zgrupowanie projektu dr Bożeny W. Jakubczak dofinansowanego przez PFRON pod nazwą: „…w kręgu tańca...2022” odbyło się w dniach 23 maja – 27 maja 2022 r. i gościło uczestników – uczniów, wraz z opiekunkami, z czterech szkół specjalnych:
z Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 z Warszawy (województwo mazowieckie);
z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 im. Marii Grzegorzewskiej z Konstantynowa Łódzkiego (województwo łódzkie);
z Zespołu Szkół Specjalnych z Ostrowca Świętokrzyskiego (województwo świętokrzyskie);
oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego z Mrowli.
Miejscem realizacji zgrupowania był Ośrodek Charytatywno - Szkoleniowy Caritas im. Bł. Abpa. A. J. Nowowiejskiego w Popowie-Letnisku. Dziękujemy za sympatyczną atmosferę towarzyszącą drugiemu zgrupowaniu.
Czytaj więcej: Podsumowanie II zgrupowania w kręgu tańca 2022
Prawnik, doradca podatkowy - emeryt, koordynator i animator wielu projektów i wydarzeń kulturalnych. Współtworzył programy dla rehabilitacji ekspert z działalności i dokumentowania finansowego w NGO, prowadził kancelarię doradztwa podatkowego oraz działalność dydaktyczną z wykładami z prawa, podatków oraz z uruchamiania własnej działalności gospodarczej dla osób poszukujących pracy. Zaangażowany w budowanie demokratycznych struktur dla organizacji pozarządowych i działalności trzeciego sektora. Współtwórca i organizator wielu przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych realizujących wsparcie dla różnych środowisk. Aktualnie jako Doradca Zarządu ARTBALE Stowarzyszenia wspiera pracę na rzecz współpracy organizacji pozarządowych z samorządem w Warszawie i Legionowie, doradza przy rozwiązywaniu wielu problemów prawno-księgowych, uzyskiwaniu statusu pożytku publicznego i wspieraniu wolontariatu dla organizacji pozarządowych NGO. Jest również licencjonowanym, doradcą podatkowym i ekspertem w zakresie badania dokumentów księgowych w PTK.
Do udziału w drugim zgrupowaniu projektu "...w kręgu tańca...2022", realizownym w dniach 23 - 27 maja 2022 roku, zakwalifikowały się:
Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim (województwo świętokrzyskie);
Zespół Szkół Specjalnych nr 102 z Warszawy (województwo mazowieckie);
Zespół Szkół Specjalnych nr 4 im. Marii Grzegorzewskiej w Konstantynowiem Łódzkim (województwo łódzkie);
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego w Mrowli (województwo podkarpackie)..
Zgrupowanie zostanie zrealizowane w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym Caritas Popowo-Letnisko, al. Centralna 6.
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Tańca klasycznego uczyła się tam pod kierunkiem takich pedagogów, jak: Florentyna Kilińska, Barbara Sier-Janik, Ewa Głowacka i Teresa Memches. Doskonaliła się także podczas warsztatów tanecznych w Dreźnie (Palucca Schule), Warszawie, Poznaniu i Lądku Zdroju.
W 2001 roku była finalistką XII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca - Gdańsk 2001. Uczestniczyła też w Europejskim Festiwalu Młodzieży Artystycznej we Wrocławiu oraz jako stażystka "Ballet des Jeunes d’Europe" we Francji.
Przez wiele lat pracowała jako tancerka artystka Baletu Narodowego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, zajmowała się również promocją oferty artystycznej Teatru Wielkiego.
W 2011 roku ukończyła studia choreologiczne w londyńskim Instytucie Benesha, (Royal Academy of Dance) i w konsekwencji 2011 roku uzyskała certyfikat w specjalności notacji tańca. Obecnie jest asystentką choreografów i choreologiem Polskiego Baletu Narodowego w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Pełni tę funkcję przede wszystkim u boku Krzysztofa Pastora.
Przekazywała jego choreografie i asystowała mu przy realizacjach jego baletów w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu (Tristan i Izolda, Bolero, Romeo i Julia), Łotewskiej Operze Narodowej (Bolero), w Augsburg Theater (Adagio & Scherzo) i Polskim Balecie Narodowym (Bolero). Pracowała również w Teatrze Wielkim z innymi choreografami i realizatorami, jak: Millicent Hodson, John Neumeier, Ashley Page, Toer van Schayk i Jeanette Vondersaar. Wraz z baletmistrzami Polskiego Baletu Narodowego prowadzi wznowieniowe i codzienne próby całego repertuaru.
Od wielu lat wspiera i prowadzi udaną pracę habilitacyjną z osobami niepełnosprawnymi, wykorzystującą metodykę pracy tancerza i elementy tańca klasycznego do pracy z takimi osobami jak też z ich bezpośrednim otoczeniem - z nauczycielami szkolnictwa specjalnego.
Przez wiele lat prowadziła dla ARTBALE Stowarzyszenia zajęcia dla pedagogów szkolnictwa specjalnego, uczestników wielu edycji projektu "Terpsychora do szkół" jak również dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży oraz towarzyszących im opiekunów, pod nazwą „…w kręgu tańca…”.
Na drugim zgrupowaniu projektu "...w kregu tańca...2022" poprowadzi warsztaty: Improwizacje Taneczne .
Tancerka, pedagog i choreograf. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie, gdzie już jako uczennica występowała na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w spektaklach: „Dziadek do Orzechów”, „Śpiąca Królewna”, „Trzej Muszkieterowie” czy w spektaklu dla dzieci „Pan Marimba” (ponad 100 przedstawień!). Kończąc szkołę z wyróżnieniem zdecydowała się na rozpoczęcie pracy w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego, gdzie wkrótce została solistką baletu. Łącząc pracę ze studiami ukończyła wydział V na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie na kierunku Taniec, specjalizacja Pedagogika Baletowa oraz polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę solistki rozwijała także współpracując ze sceną baletową Teatru Palladium, w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej. Występowała w spektaklach operetkowych i jazzowych Teatru Muzycznego i Teatru Rampa.
Pracę z dziećmi rozpoczęła w 2008 roku, pierwsze doświadczenia zdobywała w przedszkolach „Echa Leśne”, „Eukindergarten”, „Magic Fish”, Międzynarodowej Szkole Podstawowej czy w Ognisku dla dzieci „Stara Prochownia” w Warszawie. Była także instruktorką w szkole tańca „Kabaty Dance Studio”, Domu Kultury „Stokłosy” i Domu Kultury „Centrum” także w Warszawie. Od 2010 roku współpracuje z przedszkolemmiejskim nr 12 im. Króla Maciusia w Legionowie a od 2015 również z przedszkolem nr 2. Od 2011 roku prowadzi autorskie zajęcia w Legionowie jako Pani Baletka.
Jest obecnie solistką Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tancerz i pedagog baletu Ewa Budny-Orłowska brała udział w wielu spektaklach w Operetce Warszawskiej, w tym „Wesoła Wdówka”, „Księżniczka Czardasza”, w Operze Narodowej - „Turandot”, a także na Festiwalu Singera. Brała też udział jako tancerka w spektaklu Teatru Roma, „Upiór w Operze”.
Jako tancerka, Ewa Budny-Orłowska brała udział w projekcie "Rock loves Chopin", ma na swoim koncie występy w Meksyku, Chinach, Słowacji, Rosji i Polsce.
W poprzednich projektach „W kręgu tańca” prowadziła zajęcia między innymi z improwizacji tanecznych i tańców polskich.
W projekcie „Poloneza czas zacząć...” (2016 rok) brała udział od samego początku współpracując przy jego przygotowaniu. Obok prowadzenia dwóch spektakli edukacyjnych w Sali Widowiskowej Legionowskiego Ratusza, brała udział w spotkaniach w klasach legionowskich szkół podstawowych, uczestniczących w projekcie, jako uzupełnienie spektakli.
Na drugim zgrupowaniu "w kregu tańca...2022" poprowadzi zajęcia: Tańce ludowe.
Strona 1 z 2