Pierwsze zgrupowanie projektu dr Bożeny W. Jakubczak dofinansowanego przez PFRON pod nazwą: „…w kręgu tańca...2017” odbyło się w dniach 16 X – 20 października 2017 roku i gościło uczestników – uczniów, wraz z opiekunkami, z czterech szkół specjalnych: z Kłodzka (woj. dolnośląskie), Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie), Torunia (woj. kujawsko-pomorskie) i Lublina (woj. lubelskie). Miejscem realizacji zgrupowania był Ośrodek Charytatywno – Szkoleniowy Caritas im. Bł. Abpa. A. J. Nowowiejskiego w Popowie-Letnisko. Składamy podziękowania za miłą atmosferę.
W pierwszym zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2017” Magdalena Bodis, była tancerka zespołu baletowego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, przeprowadziła seminaria warsztatowe pod nazwą „Improwizacje taneczne i tańce polskie” oraz pn. „Polonez - polski taniec narodowy".
W pierwszym zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2017” dr Bożena W. Jakubczak, pedagog specjalny, animator kultury, absolwentka Wydziału Rewalidacji Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej, przeprowadziła seminaria warsztatowe pod nazwą „Tańce w kręgu”.
W pierwszym zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2017” Anna Mendak-Czekaj, tancerka flamenco i tańców orientalnych, z wykształcenia psycholog, przeprowadziła seminaria warsztatowe pod nazwą „Flamenco/Latino”.
Poza zajęciami ruchowymi zrealizowane były dwa spotkania teoretyczne.
Jednym z nich było spotkanie nt. wzmacniania postaw samodzielności w środowiskach rówieśniczych prowadzone przez psycholog Annę Mendak-Czekaj.
Drugim były konsultacje z autorem programu dr. Bożeną Jakubczak z omówieniem wybranych zagadnień wprowadzania programu kształtowania postaw.
Każdy z czterech dni warsztatów, od poniedziałku do czwartku zakończyły Wieczorne spotkanie integracyjne z prowadzeniem przy muzyce, animacjami i pokazami. Brały w nich udział wszystkie uczestniczące w zgrupowaniu grupy uczniów wraz z opiekunkami, i wszyscy prowadzący zajęcia.
Ostatni, piąty dzień zgrupowania uwieńczyły pokazy tańców, będące wynikiem całego tygodnia zajęć pod kierunkiem prowadzących te zajęcia.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją Ośrodka Charytatywno – Szkoleniowy Caritas im. Bł. Abpa. A. J. Nowowiejskiego w Popowie-Letnisko, które gościło Pierwsze zgrupowanie projektu.
Zespół Szkół Specjalnych w Kłodzku, ul. Wyspiańskiego 2, 57-300 Kłodzko (woj. dolnośląskie)
Zespół Szkół Specjalnych nr 14, ul. Mościckiego 3, 66-400 Gorzów Wielkopolski (woj. lubuskie)
Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 19, ul. Dziewulskiego 41 C, 87-100 Toruń (woj. kujawsko-pomorskie)
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26, im. J. Korczaka, ul. Bronowicka 21, 20-301 Lublin (woj. lubelskie)
Dziękujemy uczniom i opiekunom ze szkół specjalnych biorących udział w I zgrupowaniu za uczestnictwo w projekcie pn. "...w kręgu tańca...2017" dofinansowanym ze środków PFRON, zrealizowanego w dniach 16 X – 20 X 2017 r. Dziękujemy zwłaszcza uczestnikom za entuzjazm, jaki udzielił się również nam, organizatorom. Dziękujemy artystom prowadzącym codzienne warsztaty z 4 technik tańca oraz "Wieczorne spotkanie integracyjne" za cierpliwość i poświęcenie w pracy z młodymi niepełnosprawnymi uczestnikami, dziećmi i młodzieżą, a także za przydatne wskazówki skierowane do ich opiekunów, którzy razem z podopiecznymi brali aktywny udział w pięciodniowym zgrupowaniu. Podziękowania składamy również Ośrodkowi Charytatywno – Szkoleniowemu Caritas im. Bł. Abpa. A. J. Nowowiejskiego w Popowie-Letnisko za miłe ugoszczenie, oraz przewoźnikowi, dzięki któremu wszyscy bezpiecznie dojechali do miejsca realizacji projektu "...w kręgu tańca...2017".
ARTBALE Stowarzyszenie, organizator projektu pod nazwą "...w kręgu tańca...2017" otrzymał pisemne podziękowania: od Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 z Gorzowa Wielkopolskiego, od Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 19.
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Była tancerka zespołu baletowego Teatru Wielkiego- Opery Narodowej w Warszawie. Studiowała dziennikarstwo i psychologię. Od wielu lat zawodowo związana jest ze środowiskiem osób zmagających się z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym i problemami psychiatrycznymi głównie poprzez Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii, wiodącym ośrodkiem rehabilitacji i leczenia psychiatrycznego dzieci. Prowadzi zajęcia z tańca z elementami umuzykalnienia, plastyki i teatru dla dzieci z ograniczeniami ruchowymi i intelektualnymi.
W pierwszym zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2017” poprowadzi „Improwizacje taneczne i tańce polskie” oraz "Polonez polski taniec narodowy".
Pedagog specjalny, animator kultury. Absolwentka Wydziału Rewalidacji Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, obroniona praca doktorska z zakresu kształtowania postaw pod kierunkiem naukowym prof. dr hab. Aleksandra Hulka.
Wieloletni pracownik oświaty i projektów realizowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest autorką wielu prac naukowo-badawczych i programów szkoleniowych oraz unikalnych metod pracy z osobami niepełnosprawnymi. Posiada uprawnienia menadżera i instruktora tańców w kręgu. Od 1992 roku zajmuje się organizacją kursów i szkoleń doskonalenia zawodowego. W ciągu ostatnich lat realizowała dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych własne projekty poświęcone dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. Projekty z cyklu „W kręgu tańca” dedykowane bezpośrednio niepełnosprawnym uczniom szkół specjalnych z całej Polski wraz z nauczycielami, opiekunami wykorzystywały między innymi tańce w kręgu. Wielokrotnie powtarzane projekty „Terpsychora do szkół” skierowane dla pedagogów specjalnych, wychowawców przedszkoli, klas integracyjnych, osób pracujących w placówkach kształcenia specjalnego, wolontariuszy - studentów pedagogiki specjalnej i innych specjalności, metodyków pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, z całej Polski.
Jest również autorką wielu wydarzeń kulturalnych i integracyjnych. Współtworzyła i współorganizowała dwanaście edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Lądeckie Lato Baletowe w Lądku Zdroju, była autorką projektów takich jak Europejska Era Tańca, Warszawski Wieczór Choreograficzny, czy Szalone Dni Tańca. Prowadziła w wielu projektakch zajęcia z tańców w kręgu z osobami niepełnosprawnymi oraz z seniorami.
W pierwszym zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2017” poprowadzi „Tańce w kręgu”.
Tancerka flamenco, z wykształcenia psycholog. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku dwunastu lat w zespole tańca nowoczesnego wrocławskiej szkoły tańca „Jast”. Pierwsze kroki flamenco stawiała w szkole „Alejandra” Grażyny Adamczyk. Pod jej skrzydłami zaczęła też koncertować wraz z zespołami „Ritmo Flamenco” oraz „Manos y Tacones”. Przez ostatnie 20 lat pracy uczestniczyła w licznych kursach prowadzonych w Polsce i w Hiszpanii ale przede wszystkim pracując indywidualnie oraz pobierając lekcje u cenionych artystów. Przez ponad 10 lat była czołową tancerką znanych polskich grup „Danza del Fuego” i „Rumbero Flamenco”. Współpracowała także z zespołami „Tortillas de Patatas”, „Sueńo Andaluz”, „Viva Flamenco!”. Od ostatnich kilku lat występuje wraz z grupami „ Los Bomberos” i „Tanto Flamenco”. Później, uczestnicząc w wielu kursach i warsztatach, pobierając lekcje u najbardziej cenionych tancerzy i pedagogów świata flamenco, ale przede wszystkim intensywnie pracując indywidualnie, rozwinęła swoją fascynację tymi dwoma technikami. Od kilkunastu lat pracuje scenicznie jako „Samira” – ma na koncie niezliczoną ilość występów. Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych tancerek oraz instruktorek flamenco w Polsce. Prowadzi kursy i warsztaty w wielu najlepszych szkołach tańca na terenie całej Polski oraz w trakcie znamienitych festiwali tańca, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Tańca Współczesnego Ewy Wycichowskiej „Dancing Poznań”, Międzynarodowym Festiwalu Tańca Jazzowego w Kielcach, podczas Lądeckiego Lata Baletowego, Festiwalu Nova Orient w Katowicach, na Międzynarodowym Kursie Gitarowym w Krzyżowej, podczas Łódzkiego Festiwalu Flamenco oraz na Międzynarodowym Festiwalu Tańca „Dance Yourself” w Świnoujściu.
Obecnie oprócz działalności scenicznej prowadzi kursy tańca orientalnego i flamenco we Wrocławiu oraz warsztaty w całej Polsce.
W pierwszym zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2017” poprowadzi „Flamenco/Latino”