17 grudnia 2018 roku zakończył się projekt „Niepełnosprawni w kręgu tańca miast w uzależnieniu i patologii 2018" dofinansowany przez Gminę Miejską Legionowo. Był on kontynuacją poprzednich podobnych projektów realizowanym od lat przez ARTBALE.
Uczestnikami były osoby niepełnosprawne, upośledzone umysłowo, zaopiniowane do projektu przez Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Legionowie. Zgodnie z projektem uformowane zostały dwie grupy, a dla każdej z nich zrealizowano po 12 praktycznych tanecznych spotkań.
Spotkania warsztatowe dla niepełnosprawnych dorosłych mieszkańców Legionowa realizowane były z udziałem ich opiekunów czy rodziców. Odbyły się we współpracy z Sekcją dorosłych osób niepełnosprawnych przy Kole Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie.
10 grudnia w godzinach 17:00 - 20:00 w Aenie Legionowo odbyło się wspólne dla obu grup spotkanie integracyjne z animacjami i zabawą taneczną. Animatorem i prowadzącym zabawę był pan Wiesław Jakubczak.
Wszystkie spotkania warsztatowe odbyły się w Arenie Legionowo, mieszczącej się przy ul. Bolesława Chrobrego 50 Bw Legionowie, w Sali Konferencyjnej obiektu.
Autorką projektu była specjalistka w zakresie terapii włączającej, dr Bożena W. Jakubczak, która prowadziła zajęcia tańców w kręgu.
Zajęcia tańców w kręgu w ramach projektu "Niepełnosprawni w kręgu tańca miast w uzależnieniu i patologii 2018" poprowadzi dr Bożena W. Jakubczak – pedagog specjalny, specjalistka w zakresie terapii włączającej, animator kultury.
W ciągu ostatnich lat realizowała dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych własne projekty poświęcone dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. Jest również autorką wielu wydarzeń kulturalnych i integracyjnych, takich jak Europejska Era Tańca, Warszawski Wieczór Choreograficzny, Szalone Dni Tańca i wielu innych.
Współtworzyła i współorganizowała dwanaście edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Lądeckie Lato Baletowe w Lądku Zdroju, była autorką projektów. Prowadziła w wielu projektakch zajęcia z tańców w kręgu z osobami niepełnosprawnymi oraz z seniorami. Projekty z cyklu „W kręgu tańca” dedykowane są bezpośrednio niepełnosprawnym uczniom szkół specjalnych z całej Polski. Wraz z nauczycielami, opiekunami wykorzystywały między innymi tańce w kręgu.
Absolwentka Wydziału Rewalidacji Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, obroniona praca doktorska z zakresu kształtowania postaw pod kierunkiem naukowym prof. dr hab. Aleksandra Hulka. Jest autorką wielu prac naukowo-badawczych i programów szkoleniowych oraz unikalnych metod pracy z osobami niepełnosprawnymi.
Wieloletni pracownik oświaty i projektów realizowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Od 1992 roku zajmuje się organizacją kursów i szkoleń doskonalenia zawodowego. Wielokrotnie powtarzane projekty „Terpsychora do szkół” skierowane dla pedagogów specjalnych, wychowawców przedszkoli, klas integracyjnych, osób pracujących w placówkach kształcenia specjalnego, wolontariuszy - studentów pedagogiki specjalnej i innych specjalności, metodyków pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, z całej Polski.
Przyjemnie jest nam ogłosić Państwu informację o realizacji przez ARTBALE Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki projektu „Niepełnosprawni w kręgu tańca miast w uzależnieniu i patologii 2018” przeznaczonego dorosłym niepełnosprawnym mieszkańcom Legionowa. Dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Legionowo, serdecznie zapraszamy wrażliwych na piękno muzyki i tańca do zgłaszania swojego udziału w tym projekcie.
Artbale Stowarzyszenie przeprowadzi praktyczne taneczne spotkania warsztatowe dla niepełnosprawnych dorosłych mieszkańców Legionowa. Pragnie dać uczestnikom możliwość odkrywania swobodnej ekspresji własnych emocji wraz z koordynacją ruchową i pracą w grupie, co przy akceptowanym przez uczestników zaangażowaniu pozwala osiągnąć zmianę wzajemnych relacji oraz tworzy podstawy do stałych zmian postaw utrwalających zaangażowanie w pracę z tańcem przy odrzucaniu zainteresowań używkami i patologicznymi postawami. Spotkania warsztatowe z wykorzystaniem techniki tańców w kręgu będą obejmowały głównie bezpośrednie oddziaływania specjalisty z zakresu pedagogiki włączającej, pedagogiki specjalnej i praktyka metodyki tańców w kręgu.
Udział w zajęciach nie wymaga od uczestników specjalnych umiejętności ani wcześniejszego przygotowania. Jest bezpłatny dla każdego zakwalifikowanego uczestnika, którym będzie dorosła osoba niepełnosprawna, upośledzona umysłowo, oraz jej opiekun, czy rodzic.
W projekcie przewidzianych jest 12 spotkań dla każdej z dwóch grup, oraz wspólna zabawa taneczna dla obu grup.