Czwarte, ostanie zgrupowanie projektu dr Bożeny W. Jakubczak dofinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pod nazwą: „…w kręgu tańca...2018” odbyło się w dniach 8 X – 12 X 2018 r. a zostało zrealizowane w pomieszczeniach Ośrodka Charytatywno – Szkoleniowego Caritas im. Bł. Abpa. A. J. Nowowiejskiego znajdującego się w Popowie-Letnisku.
Tym razem ośrodek gościł uczniów i opiekunów z 4 szkół specjalnych: z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, z Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 67 w Szczecinie, z Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Warszawie oraz ze Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 19 im. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu.
W czwartym zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2018” seminaria warsztatowe „Improwizacje taneczne i tańce polskie” oraz „Polonez - polski taniec narodowy" przeprowadziła Ewa Budny Orłowska, tancerka, pedagog, choreograf, solistka baletu w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego.
W czwartym zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2018” dr Bożena W. Jakubczak, pedagog specjalny, animator kultury, absolwentka Wydziału Rewalidacji Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, przeprowadziła seminaria warsztatowe pod nazwą „Tańce w kręgu” wykorzystujące tradycje wielu kultur.
W czwartym zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2018” Anna Mendak, profesjonalna tancerka tańców flamenco i tańców orientalnych, z wykształcenia psycholog, przeprowadziła seminaria warsztatowe pod nazwą „Flamenco/Latino”.
Obok zajęć związanych z tańcem zrealizowane były spotkania teoretyczne z dwóch zakresów tematycznych, takie same dla każdej grupy uczestników zgrupowania.
Jednym z nich było spotkanie na temat wyrażania i rozpoznawania emocji prowadzone przez profesjonalnego psychologa Annę Mendak, specjalistkę pracującą z osobami niepełnosprawnymi, której obroniona praca magisterska poświęcona była zagadnieniu wpływu tańca na poczucie jakości życia.
Drugim były konsultacje z autorem programu, dr. Bożeną Jakubczak, absolwentkę Wydziału Rewalidacji Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, z obronioną pracą doktorską z zakresu kształtowania postaw rodzicielskich wobec dzieci upośledzonych umysłowo
w stopniu lekkim. W ramach konsultacji zostały omówione wybrane zagadnienia z tego zakresu.
Każdy z czterech pierwszych dni warsztatów, czyli od poniedziałku do czwartku, kończyły Wieczorne spotkanie integracyjne z prowadzeniem przy muzyce, animacjami i pokazami. Brały w nich udział wszystkie uczestniczące w zgrupowaniu grupy uczniów wraz z opiekunkami, i wszyscy prowadzący zajęcia. Czwartkowe spotkania związane były dodatkowo z próbami do piątkowego pokazu.
Ostatni dzień zajęć uwieńczyły pokazy tańców, będące wynikiem współpracy instruktorów, opiekunów oraz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej podczas całego zgrupowania. Wśród tańców znalazły się tańce z Małopolski, Kurpów i Śląska, improwizacje taneczne, tańce hiszpańskie, oraz tańce w kręgu z różnych stron świata.
Na zakończenie wszystkie grupy wraz z prowadzącymi zajęcia wspólnie utworzyły uroczysty pochód poloneza.