Drugie zgrupowanie projektu dr Bożeny W. Jakubczak dofinansowanego przez PFRON pod nazwą: „…w kręgu tańca...2019” odbyło się w dniach 23 IX – 27 IX 2019 r. i gościło uczestników – uczniów, wraz z opiekunkami, z czterech szkół specjalnych ze :
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy ze Szczecinka, z Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Katarzyny Rogowiec z Wojcieszowa oraz z Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego z Mrowli.
Miejscem realizacji zgrupowania był Ośrodek Charytatywno - Szkoleniowy Caritas im. Bł. Abpa. A. J. Nowowiejskiego w Popowie-Letnisku. Ponownie dziękujemy za sympatyczną atmosferę towarzyszącą zgrupowaniu.
W drugim zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2019” seminaria warsztatowe pod nazwą „Tańce polskie” prowadzili: Ewa Budny Orłowska, tancerka, pedagog, choreograf, solistka baletu w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego oraz Piotr Karol Garczyński, tancerz Solista Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W drugim zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2019” dr Bożena W. Jakubczak, pedagog specjalny, animator kultury, absolwentka Wydziału Rewalidacji Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, poprowadziła seminaria warsztatowe pod nazwą „Tańce w kręgu” wykorzystujące tradycje kulturowe wielu narodów.
W drugim zgrupowaniu projektu „...w kręgu tańca...2019” Berenika Jakubczak-Rauze. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Asystentka choreografów i choreolog Polskiego Baletu Narodowego w stołecznym Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, prowadziła seminaria warsztatowe pod nazwą „Improwizacje taneczne i Polonez”.
Poza zajęciami ruchowymi zrealizowane było spotkanie teoretyczne dla każdej grupy z pedagogiem / mediatorem, z Magdaleną Błońską, absolwentką resocjalizacji, studiów podyplomowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej na kierunku Negocjacje i Mediacje. Tematem spotkania było wzmacnianie samodzielności w grupie rówieśniczej poprzez wzmacnianie pewności siebie, poczucia własnej wartości, budowanie więzi w grupie, pobudzanie kreatywności oraz otwarcie na samodzielne myślenie.
Poza tym dla nauczycieli, opiekunów grup realizowane było spotkanie konsultacyjno-integracyjne z autorką projektu, dr Bożeną W. Jakubczak.
Każdy z czterech dni warsztatów, od poniedziałku do czwartku zakończyły Wieczorne spotkanie integracyjne z prowadzeniem przy muzyce, animacjami i pokazami. Brały w nich udział wszystkie uczestniczące w zgrupowaniu grupy uczniów wraz z opiekunkami, i wszyscy prowadzący zajęcia. Czwartkowe spotkania związane były z próbami do piątkowego pokazu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ostatni, piąty dzień zgrupowania uwieńczył końcowy pokaz wszystkich uczestników występujących w 8 różnych choreografiach przygotowanych przez dr Bożenę W. Jakubczak, Ewę Budny-Orłowską i Piotra Garczyńskiego, w tym między innymi Taniec Benedyktyński, Cygańska dziewczyna, rzeszowski taniec jacok, krakowiak, kujawiak i trojak. Na zakończenie połączone wszystkie grupy zaprezentowały się w chorografii Poloneza.
Na zakończenie wszystkie grupy wraz z prowadzącymi zajęcia włączyły się do przygotowanego wcześniej poloneza.
![]() |
![]() |
Zapraszamy do zapoznania się z relacją Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Szczecinku biorącą udział w drugim zgrupowaniu:
http://sosw-swiatki.pl/w-kregu-tanca/
oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie.