Afrocuba de Acá
afrokubańskie widowisko taneczno-muzyczne
14 stycznia 2013 / g. 19 / poniedziałek
KLUB KULTURY SASKA KĘPA (filia CPK) ul. Brukselska 23, Warszawa
Dojazd: przystanek Wersalska / autobusy 117, 146
Bilety: 20zł do nabycia:
- Szkoła Tańców Karaibskich SalsHall Ortodox, al. Niepodległości 159 lok. 120 / w godzinach pracy studia / www.sho.pl / tel. +48 502 29 29 31
- Klub Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23 / w godzinach pracy klubu / www.cpk.art.pl / tel.22 499 94 92 oraz na godzinę przed spektaklem w Klubie Kultury Saska Kępa.
Bilety można rezerwować pod adresami e-mailowymi: promocja@klubsaska.pl lub spektakle.promocja@wp.pl
Dzikie bębny, egzotyczny wokal i kolorowy taniec z iście plemiennym „pazurem”, a wszystko zgodnie z kubańską tradycją i na żywo!
Spektakl „Afrocuba de Acá” to przepiękne widowisko i unikatowe show taneczno-muzyczne przygotowane przez zespół SalsHall Ortodox oraz zaproszonych gości. Kierowany jest do szerokiego grona odbiorców; poprowadzi intrygującą drogą ciekawego świata podróżnika, zatrzyma refleksją myśliciela, ujmie baśniowością każdego dorosłego i dziecko.
Projekt „Afrocuba de Acà” powstał z inicjatywy ludzi, którzy są zafascynowani Kubą – jej tradycją i kulturą - i zapragnęli przemycić do Polski trochę kubańskiej tożsamości. Nikodem Bąkowski i Ale Camara, założyciele Szkoły Tańców Karaibskich SalsHall Ortodox (SHO), po przemierzeniu wielu karaibskich szlaków, wtopieni w tamtejszą rzeczywistość, postanowili zarażać swoim bakcylem – kulturą plemienia Yoruba.
Wierzenia Yorubów oparte są na Santerii - najbardziej rozpowszechnionej i popularnej religii głównych kultów afrokubańskich. Jest to niezwykle popularne wyznanie, które praktykuje znaczna część tamtejszego społeczeństwa. Santeria obecna jest we wszelkich przejawach sztuki kubańskiej, a etniczny taniec i elektryzująca muzyka bębnów to nieodłączny element każdego widowiska, które ma swój kultowy przebieg i zawsze przenosi do innego świata. Świata mitów i legend.
„Dużą wagę przykładamy do tradycji – wszystko odbywa się zgodnie z pierwowzorem. Muzyka i śpiew jest zawsze na żywo – według kubańskiego zwyczaju. W spektaklu będzie można zobaczyć również zespół w tradycyjnych kostiumach sprowadzonych z Kuby.” – mówi Ale Camara.
Obrzędy YORUBA sprawowane są na cześć bóstw Orisha, składają się z połączenia muzyki, teatru i tańca. W ceremoniałach pojawiają się rytualne tańce afrokubańskie, bardzo symboliczne (każdy gest, mimika i zwrot ma znaczenie) i zawsze wykonywane do muzyki granej przez grupę bębniarską (często muzycy wspomagają tancerzy śpiewem w języku Yoruba i akompaniamentem na oryginalnych liturgicznych bębnach bata).
Obrzędy YORUBA do dziś odbywają się na kubańskich placach i ulicach, uczestniczą w nich tłumy tubylców i turystów. Zapraszamy na niecodzienną opowieść o kubańskiej kulturze, prezentowaną w pełni oryginalnej formie!
Więcej informacji na: www.facebook.com/afrocubadeaca