Piąte zgrupowanie projektu „…w kręgu tańca…2024” odbędzie się w dniach od 21 do 25 października 2024 roku. Miejscem realizacji będzie Ośrodek Charytatywno-Szkoleniowy CARITAS, Popowo - Letnisko, Aleja Centralna 6, 07-203 Somianka.
Na piąte zgrupowanie zostały zakwalifikowane grupy z następujących szkół:
Opiekunowie grup otrzymają na miejscu dokładny harmonogram/plan zajęć i spotkań oraz informacje o salach do realizacji zajęć na zgrupowaniu, noclegach i wyżywieniu oraz inne ważne informacje dotyczące przebiegu całego tygodnia zajęć.
Piąte zgrupowanie projektu dr Bożeny W. Jakubczak dofinansowanego przez PFRON pod nazwą: „...w kręgu tańca... 2024” zostało zrealizowane w dniach: od 21 października do 25 października 2024 roku. Na zgrupowanie przyjechały 4 grupy uczestników – uczniów, wraz z opiekunami delegowanymi przez szkoły macierzyste, z czterech szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z całej Polski.
A były to:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Działoszynie, ul. Grota Roweckiego 2, z województwa łódzkiego;
Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy ul. Matejki 22, z województwa podkarpackiego;
Zespół Szkół Specjalnych nr 102 w Warszawie, ul. Derkaczy 74, z województwa mazowieckiego;
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Otwocku, ul. Majowa 17/19 z województwa mazowieckiego.
Doktor pedagogiki specjalnej, menadżer kultury, choregraf i specjalista tańców w kręgu i terapii włączającej. W ciągu ostatnich lat realizowała dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wiele własnych projektów poświęconych pośrednio i bezpośrednio dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. Przez wiele lat realizowane projekty z cylku „Terpsychora do szkół”, "Temida przyjazna niepełnosprawnym", czy „Spotkania z Terpsychorą” skierowane były dla bliskiego otoczenia osób z niepełnosprawnościami, czyli między innymi pedagogów specjalnych, wychowawców przedszkoli, klas integracyjnych, czy też dla osób pracujących w placówkach kształcenia specjalnego, wolontariuszy - studentów pedagogiki specjalnej i innych specjalności, metodyków pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, z całej Polski. Realizowane od dziesięciu lat projekty z cyklu "W kręgu tańca" przeznaczone były i są bezpośrednio osobom niepełnosprawnym, uczniom (dzieci i młodzieży) ze szkół specjalnych z całej Polski oraz w mniejszym stopniu pedagogom, opiekunom.
Czytaj więcej: Prowadzący zajęcia: dr Bożena W. Jakubczak (Tańce w kręgu)
Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza, gdzie otrzymała dyplom artysty-tancerza. Tańca klasycznego uczyła się tam pod kierunkiem takich pedagogów, jak: Florentyna Kilińska, Barbara Sier-Janik, Ewa Głowacka i Teresa Memches. Doskonaliła się także podczas warsztatów tanecznych w Dreźnie (Palucca Schule), Warszawie, Poznaniu i Lądku Zdroju. W 2001 roku została finalistką XII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku, a w 2002 roku została zaproszona do zespołu Jeunes Ballet d’Europe, z którym odbyła tournée po Francji i Hiszpanii. Zaraz po ukończeniu szkoły baletowej została artystką baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie tańczyła m.in. w realizacjach takich choreografów, jak: George Balanchine, John Cranko, Jurij Grigorowicz, Natalia Makarowa, Lorca Massine, Boris Ejfman, Irek Muchamiedow, Emil Wesołowski i Andrzej Glegolski.
Czytaj więcej: Prowadzenie zajęć: Berenika Jakubczak-Rauze (Improwizacje taneczne)
Tancerka ze stażem, doświadczeniem, pasją i wielkim upodobaniem do tworzenia choreografii i przekazywania tajników tradycyjnego tańca cygańskiego. Zajmuje się propagowaniem historii, tradycji i kultury społeczności romskiej z Polski, oraz ze świata np. Indii, Iranu, Turcji, Węgier, Rosji, poprzez organizowanie: prezentacji, programów edukacyjno-rozrywkowych, pokazów tańca cygańskiego a także projektowaniem i wykonawstwem strojów scenicznych do tańca cygańskiego, Założyciel, manager i lider zespołu taneczno-wokalnego MIRO IŁO.
Pomysłodawca i koordynator projektu ROMANO SWETO – projektu obejmującego propagowanie tańca i muzyki cygańskiej poprzez organizację warsztatów. Zajmuje się propagowaniem kultury ( taniec, śpiew, poezja), tradycji i historii społeczności romskiej, poprzez organizację warsztatów, prezentacji, programów artystycznych i edukacyjnych, oraz nauczanie tańca cygańskiego z Polski, Rosji, Węgier, Turcji, Iranu i Indii.
Czytaj więcej: Prowadzenie zajęć: Maria Urszula Jarosiewicz (Taniec cygański)
Mgr pedagogiki specjalnej, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej. Mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Warszawie. Na co dzień prowadzi doradztwo z zakresu mediacji rodzinnych, karnych, z nieletnim sprawcą czynu karalnego oraz rówieśniczych. Udziela też wsparcia osobom skierowanym na mediacje przez Sąd Najwyższy, Okręgowy oraz Rodzinny.
Prowadzi również coroczne „Dni otwarte mediatorów” w Sądzie. Reprezentuje Centrum Mediacji w kontaktach z pracownikami Sądu. Udziela konsultacji w ramach projektów organizacji pozarządowych.
Ponadto prowadziła zajęcia grupowe dla kobiet znajdujących się w sytuacjach kryzysowych oraz zajęcia grupowe dla Dorosłych Dzieci Alkoholików i z Rodzin Dysfunkcyjnych.
Podczas wielu edycji projektu autorstwa dr Bożeny W. Jakubczak "...w kregu tańca..." prowadziła dla poszczególnych grup Spotkania z mediatorem na temat wzmacniania postaw samodzielności i rozwiązywania konfliktów w środowiskach rówieśniczych.
Podczas piątego zgrupowania projektu "...w kregu tańca...2024", przeprowadzi zajęcia "Spotkanie z mediatorem".
Jest pedagożką, doradczynią zawodową, trenerką, kierowniczką laboratoriów. Ukończyła pedagogikę w Wyższej Szkole Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie w 2007 roku. Ukończyła również 2 letnie podyplomowe studia na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu zastosowania psychologicznego warsztatu grupowego. Przez dwa lata uczęszczała na studia doktoranckie na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. W 2014 odbyła staż na Stanford Univesity. Od 2018 roku uczęszczała do szkoły doktorskiej Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie. W 2023 roku obroniła doktorat, który jest jednym z pierwszych doktoratów wdrożeniowych w naukach humanistycznych i społecznych. Tytuł pracy brzmi „Kształtowanie kreatywności w procesie edukacji wczesnoszkolnej. Wdrożenie multidyscyplinarnego zestawu metodycznego w połączeniu z metodą Design Thinking”. Jest to próba łączenia teorii z praktyką i realna zmiana w edukacji.
Czytaj więcej: Prowadzenie zajęć: Aneta Duda-Jaśkiewicz (Mindfulness & Relaks)